Enciklopedija

Črni bezeg

Črni bezeg

Znanstveno ime

  • Sambucus nigra

Znanstvena klasifikacija

  • Kraljestvo: Plantae (rastline)
  • Deblo: Magnoliophyta (kritosemenke)
  • Razred: Magnoliopsida (dvokaličnice)
  • Red: Dipsacales (ščetičevci)
  • Družina: Adoxaceae (pižmičevke)
  • Rod: Sambucus
  • Vrsta: S. nigra

Več

Zeliščni napitek iz cvetov Črnega bezga je sončno rumene barve z manjšim pridihom zelene, ima prijeten vonj po cvetnem prahu in zelo prijeten intenziven cvetlični okus, ki pa je lahko rahlo trpek. Napitek je primeren za vsakodnevno uživanje in razvajanje. Zeliščni napitek Črnega bezga se najbolj uporablja pri vročinskih boleznih ( gripa, angina, prehlad, pljučnici… ) saj pospešuje potenje, težavah dihalnih poti in pomoč pri izkašljevanju. Uporabljamo ga pa tudi pri težavah z astmo, bronhitisom, oslovskemu kašlju, ošpicah in škrlatinki. Prav tako pa zeliščni napitek Črnega bezga čisti kri, čisti organizem, povečuje imunski sistem in se uporablja proti neprijetnemu telesnemu vonju. Cvetovi črnega bezga so bogati z eteričnim oljem, tanini, rastlinsko sluzjo, glikozidi, saponini, sladkorjem, kalijevem nitratu, fenole in flavonoide.

Alter_Herb_dobra_misel_ency_300x300

Dobra misel

Znanstveno ime

  • Origanum vulgare

Znanstvena klasifikacija

  • Kraljestvo: Plantae (rastline)
  • Deblo: Magnoliophyta (kritosemenke)
  • Razred: Magnoliopsida (dvokaličnice)
  • Red: Lamiales (ustnatičevci)
  • Družina: Lamiaceae (ustnatice)
  • Rod: Origanum (dobra misel)
  • Vrsta: O. vulgare

Več

Dobra misel (Origanum vulgare) je trajnica iz družine ustnatic (Lamiaceae), ki raste na suhih pobočjih, obrobjih gozdov, posekah in ob poteh. Lepo uspeva tudi v glinenih loncih. Zraste v nizek grm s pokončnimi stebli in ovalnimi listi, ki so premenjalni.

Cvetovi dobre misli so značilne vijoličaste ali škrlatne barve, ki so v pravem pomenu besede tudi priljubljena paša za čebele. Če rastlino zmečkamo med prsti, nam bo pričarala vonj timijanu. Cveti od julija do septembra, v času cvetenja rastlino tudi nabiramo.

Uporaba v kulinariki

Užitni deli: cela rastlina
Uporaba: zeliščni čaj, eterično olje, zeliščne kopeli, obkladki, sirupi, likerji, aromatična vina

Dobra misel je v kuhinji nepogrešljiva začimba in dišavnica, ki jo običajno uporabljamo kot divji nadomestek gojenega origana. Posušeni poganjki dobre misli nikoli ne manjkajo na italijanski pici ali v klasični paradižnikovi omaki. Lepo se ujema s pečenim mesom in stročnicami, na vrtu pa deluje kot dober sosed sosednji zelenjavi. Kot zanimivost velja dodati, da ima podoben učinek kot kava, zaradi česar se uporablja tudi kot nadomestek priljubljenega kofeinskega napitka.
Eterično olje navadne dobre misli je priljubljeno pri aromatiziranju desertnih alkoholnih pijač (likerji, vina …).

Dobra misel je bila vseprisotna tudi v življenju naših prednikov, ki so svoje domove radi okrasili s šopki zelišča. Ti naj bi odganjali zle duhove in čarovnice. Legenda pravi, da so naši predniki tudi poimenovali zelišče, ko so čaj iz dobre misli pripravljali svojim otrokom, ki so imeli težave z učenjem. Za krepko telo in dobre misli.

Uporaba v zdravilstvu

Dobra misel ima veliko zdravilnih učinkov, ki so blagi, zaradi česar jo lahko dodamo vsaki čajni mešanici. Vsebuje veliko eteričnih olj, čreslovin in nekaj grenčin, znana pa je predvsem po tem, da deluje razkuževalno na dihalne poti in prebavila. Uporablja se pri boju proti bakterijskim in glivičnim okužbam, prav tako pa spodbuja tek, pospešuje prebavo in izločanje. Pomaga pri odpravljanju bolečine in prekrvavitvi kože.

ZELIŠČNI NAPITEK: Dobro misel lahko pijemo tako samostojno kot tudi v kombinaciji z drugimi zelišči. Čaj iz dobre misli lajša prehladna obolenja in težave s prebavnim traktom. Dobra misel naj bi izboljšala delovanje jeter in žolčnika ter imela razstrupljevalni učinek na organizem. Ugodno vpliva na živčevje, saj je dobra misel znana potem, da blaži napetost, razdražljivost, stres in tesnobo ter na splošno vodi k duševnemu ravnovesju.

ETERIČNO OLJE: Eterično olje dobre misli vsebuje timol, krvakrol, fernezol, različni terpini, flavonoide, čreslovine, grenčine in vitamina A ter C. Je bogat vir omega tri maščob, železa, magnezija in polifenolov. Eterično olje dobre misli uporabljamo za inhalacije in poparke, prav tako pa ne sme manjkati v pomirjujoči kopeli, ki bo blagodejno delovala tako na odrasle kot tudi na otroke.

OLJE: Zmešamo 4 žlice posušene dobre misli in pol litra olivnega olja. Mešanico pustimo stati dva tedna na toplem mestu. Olje dobre misli pomaga pri revmatičnih obolenjih in bolečinah v ušesih. Prav tako blaži kašelj in zbija vročino. Ob glavobolu ga nanašamo na čelo in senca, hkrati pa služi kot dišeče masažno olje.